Na střeše plzeňské univerzity vznikla včelí laboratoř

Na střeše Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vznikla chytrá včelí laboratoř se dvěma úly, které nepřetržitě sledují kamery a čidla. Škola se zapojila do projektu místní IT firmy Softech, který moderními technologiemi podrobně monitoruje život včel. Umožní třeba odhalit jejich nemoci, to, zda se rojí, mají hlad a nosí nektar. Řekla to mluvčí ZČU Šárka Stará.

Laboratoř umožňuje pomocí dlouhodobých přesných měření poznat detailněji život včel. „Jedna kamera je zepředu a druhá sleduje, co se děje u dna úlu, které včelaři nazývají podmet. Tam padají například rozdrobené kousky vosku, ale také roztoči, způsobující varroózu, tedy onemocnění, kvůli němuž hynou celá včelstva,“ řekla Stará. Umělá inteligence rozliší roztoče a dokáže určit jejich denní spad. Monitoring tak nákazu u včel odhalí.
Mikrofon dále zaznamenává frekvenci hučení včel, která se liší podle toho, jestli se včely připravují na rojení, zda mají hlad, ztratily matku a další stavy, které vyhodnotí počítačový systém. „Díky tenzometrickým snímačům hmotnosti se úly průběžně váží. Zjistí se, zda včely nosí, či nenosí nektar nebo zda se třeba vyrojily,“ řekla mluvčí. Měří se také teplota venku, ale i uvnitř chomáče, do kterého jsou včely v úlu semknuty během zimy.
Včely létají až pět kilometrů daleko. Včelstva z Fakulty strojní by tak mohla sbírat nektar a opylovat květy u Borské přehrady. Softech už nainstaloval včelí úly na několika místech v Plzeňském kraji a Praze. V krajské metropoli je jedním z míst Správa informačních technologií města Plzně a přibude i Techmania Science Center, kde budou dva úly od pátku 23. dubna. Projekt science centra Bee Tower přiblíží využitím moderních technologií život včel a upozorní na jejich nezastupitelnou roli v ekologickém systému.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *