Na Slovensku loni vypili nejméně alkoholických nápojů od roku 2016

Spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku loni po předchozím růstu klesla na nejnižší úroveň od roku 2016. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. Po propuknutí koronavirové krize karanténní omezení v zemi poznamenala také provoz restaurací či hospod, což vedlo k přenesení části spotřeby do nákupů v obchodech.

Každý obyvatel pětimilionového Slovenska v roce 2020 zkonzumoval 96,2 litru různých druhů alkoholických nápojů. Proti předchozímu roku, kdy průměrná spotřeba činila 101 litrů, to představuje pokles o téměř pět procent. Zároveň šlo o první snížení konzumace alkoholických nápojů po předchozím tříletém růstu.

Nižší spotřebu zaznamenali statistici u všech druhů alkoholických nápojů s výjimkou vína. Například spotřeba lihovin byla v zemi nejnižší od roku 2003. Průměrná konzumace piva na obyvatele zase klesla meziročně o 4,8 procenta na 69,4 litru.

Slovensko loni na jaře po propuknutí koronavirové infekce a pak na podzim omezilo kvůli šíření nákazy i provoz restaurací a pohostinských podniků. Právě gastronomický sektor patřil v zemi k nejvíce zasaženým odvětvím ekonomiky v souvislosti s koronavirovou nákazou. Zmíněný vývoj přispěl k poklesu dodávek nápojů pro gastronomické podniky, některé firmy naopak zvýšily dodávky do obchodních řetězců.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *