Na šlechtitele a pěstitele chmele čekají nové zákonné podmínky

Na šlechtitele a pěstitele chmele čekají nové zákonné podmínky. Zrušena bude například povinnost provádění zkoušek užitné hodnoty odrůd chmele pro registraci. Ústřední a kontrolní zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který pěstitele kontroluje, ale bude zkoumat vzorky rozmnožovacích materiálů chmele za nových podmínek. Dodavatelé budou muset tři roky uchovávat záznamy o vlastnostech materiálu. Změny přinese novela zákona o oběhu osiva a sadby, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informaci o podpisu sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zrušení zkoušek užitné hodnoty u odrůd chmele vysvětlilo ministerstvo zemědělství tím, že podmínkou registrace odrůd jsou podle ministerstva pouze v několika evropských státech. Výsledky zkoušek užitné hodnoty odrůdy jsou podle ministerstva ovlivněny technologií pěstování, agrotechnikou, klimatickými podmínkami místa zkoušení. „Tuto různorodost z nedostatečných kapacitních důvodů nelze v rámci zkoušek pokusů eliminovat, a tudíž zaručit objektivní výsledky,“ dodal úřad.
Další změny ministerstvo obhajovalo tím, že v osmdesátých letech minulého století se začala sadba chmele na českém území vyrábět pomocí mikrorozmnožování na médiích v laboratorních podmínkách. Zákony to však doposud nezohlednily a někteří dodavatelé uvádí podle ministerstva do oběhu sadbu, která již podmínky uniformity nesplňuje. Podle nových podmínek, které novela přináší, bude moci ústav uznávat jen porosty, u nichž bude schopný ověřit odrůdovou pravost.
Novela obsahuje také podrobnější úpravu a specifikaci označování chmele na dokladu. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský bude moci smluvně pověřit soukromé subjekty k provádění vegetačních zkoušek chmele.
Loni pěstitelé v ČR sklidili 7145 tun chmele. Meziročně šlo o nárůst o 39,4 procenta.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *