Na pole míří pracovníci z průmyslu. Až se vrátí, bude problém

Jihomoravští pěstitelé zeleniny sdružení do odbytového družstva Jihomoravská zelenina nyní problém s nedostatkem pracovníků nemají. Na brigádnické práce se hlásí až nadbytek agenturních zaměstnanců, kteří v důsledku epidemie koronaviru a souvisejícího uzavírání provozů přišli o práci v průmyslu či v gastroprovozech. Pěstitelé se však obávají, co nastane, až je jejich dosavadní zaměstnavatelé budou znovu potřebovat, řekla ředitelka družstva Sylva Dušková.

V těchto dnech obvykle družstvo vyřizovalo víza pro zahraniční pracovníky, především Ukrajince, kteří na jižní Moravu přijížděli pomáhat se sázením a setím a od června při sklizni. „Teď je vyřizování víz pozastavené a nevíme, jak dlouho tento stav potrvá, takže jsme v nejistotě. Sdružujeme 13 členů, jejichž loňský obrat dosáhl 184 milionů korun, a dohromady jsou potřeba stovky lidí pro ruční práci, kterou nejde nijak nahradit,“ řekla Dušková.
Vláda už dřív ve snaze zamezit šíření viru omezila volný pohyb osob a zakázala cizincům vstup do ČR.
Pěstitelé se obávají, že až se případně úřady otevřou a vyřizování víz znovu spustí, bude trvat dlouho, než je pracovníci získají. „Bylo by dobré, kdyby to teď fungovalo elektronicky. Aniž by se muselo chodit na úřad, mohli by pracovníci vízum získat. A buď by je využili po omezení restrikcí, nebo by propadlo, ale mohli by po ukončení omezení přijet okamžitě. Nyní jen ztrácíme čas,“ uvedla Dušková.
Podle ní by si lidé mohli uvědomit, že když tito lidé nebudou na českých polích pracovat, nemusí být letošní úroda a zásoby potravin takové, na jaké jsou zvyklí. „Zjistí, že to není jen přijít do supermarketu a nakoupit. Někdo to musí vypěstovat,“ řekla Dušková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *