Na národních dotacích získají zemědělci a potravináři 3,8 mld. Kč

Zemědělci a potravináři získají v příštím roce na národních dotacích 3,8 miliardy korun. Odsouhlasil to sněmovní zemědělský výbor. Oborově jde nejvíce peněz do živočišné výroby. Ministr zemědělství Miroslav Toman při jednání uvedl, že by zemědělci potřebovali dotace na úrovni šesti miliard Kč. Výbor podpořil, pokud se najdou v rozpočtu v příštím roku ušetřené peníze, aby byly v budoucnu navýšené programy, jako je nákazový fond, ale také o 20 milionů korun peníze na podporu potravinových bank.

Částka 3,8 miliardy korun je stejnou sumou, kterou Sněmovna pro zemědělce odhlasovala na letošní rok, ministerstvo ji však na jaře o 600 milionů korun navýšilo na 4,4 miliardy Kč. Nejvíce peněz, a to 902 milionů korun, by příští rok mělo jít na zlepšování podmínek v chovech hospodářských zvířat. Na to letos šla více než miliarda korun. Oborově jde nejvíce peněz do živočišné výroby, 2,5 miliardy korun.
„Prioritou i nadále zůstává podpora živočišné výroby, pro kterou je alokováno více než 2,5 miliardy korun. Za klíčovou považuji také podporu sektoru potravinářství, pro který je určeno celkem 578 milionů korun,“ uvedl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman.
Ministerstvo tak nejvíce podporuje živočišnou výrobu. „Důvodem je snaha bránit nepříznivému vývoji některých odvětví živočišné výroby, jež je nezbytná pro zachování zaměstnanosti na venkově a která v současnosti ztrácí pozice (chovy prasat a drůbeže), přestože předpoklady pro konkurenceschopnou produkci v podmínkách ČR existují,“ uvádí úřad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *