Na Mostecku mohou vzniknout velké skleníky pro pěstování zeleniny

Na Mostecku plánuje energetická společnost United Energy stavbu velkokapacitních skleníků pro pěstování zeleniny. Využívaly by elektřinu a teplo díky přímému napojení na teplárnu. Náklady na investici se odhadují v řádech stovek milionů korun. V projektu se počítá s celoroční produkcí zejména rajčat a okurek. Uvedla to mluvčí společnosti Miloslava Kučerová.

United Energy je provozovatel teplárny v Komořanech, která vyrábí teplo a elektřinu pro města Most a Litvínov. „S projektem (skleníků) jsou, kromě udržení zaměstnanosti v regionu vznikem nových pracovních míst, spojeny i další benefity, jako je například funkční přeměna postdůlních děl, rekultivace území a v neposlední řadě chutná a kvalitní tuzemská zelenina,“ řekl obchodní ředitel společnosti Petr Horák.

Voda bude zajištěna z vlastních jímek srážkových vod nebo blízkých vodních toků. Teplo i elektřina budou vyráběny spalováním biomasy. V plánu je stavba na pozemcích, které dříve sloužily jako úložiště popílku, vápence a vody. „Jedná se o pozemky stabilizované a rekultivované o rozloze zhruba pět hektarů v první etapě s cílovou rozlohou 30 hektarů,“ uvedl Horák. Se zprovozněním se počítá v letech 2023 až 2025 a projekt předpokládá produkci čerstvé zeleniny 12 měsíců v roce. Odhad produkce zeleniny, zejména rajčat a okurek je 2000 až 8000 tun ročně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *