Na Kroměřížsku se vyskytl už třetí případ brucelózy u zajíců

Na Kroměřížsku se vyskytl letos už třetí případ brucelózy u zajíců. Nakažlivou bakteriální chorobu přenosnou na člověka zjistili veterináři v uplynulých dnech u zajíce v katastru Tučap, které jsou místní částí Holešova. V okolí obce proto vymezili ochranné pásmo. Kromě Tučap zahrnuje také katastr Holešova a Dobrotic, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Už v lednu odhalily testy brucelózu u zajíce v Zahnašovicích, v únoru u zvířete v Břestu. V okolí obou obcí proto také platí ochranné pásmo. Kromě zmíněných vesnic do něj spadají i katastry Martinic, Holešova a Hulína.

Na základě vydaných mimořádných veterinárních opatření se žádný zastřelený zajíc z vymezených oblastí nesmí dostat do prodejní sítě. Myslivci si mohou ulovená zvířata nechat pouze pro osobní spotřebu, maso je však třeba dostatečně tepelně upravit. Při manipulaci s uhynulým zvířetem je nezbytné používat ochranné rukavice a oděv. Nemoc se totiž může na člověka přenést přes drobná zranění i přes kůži.

„Ochranná pásma jsou vymezována na tři měsíce. Pokud se během této doby neobjeví další případy, případně podezřelé úhyny zvěře, ohnisko se automaticky ruší,“ uvedl Mahdalík.

Nákaza se vyskytuje u volně žijící zvěře, podle něj proti ní není možná žádná vakcinace. „Proto je nutné přistoupit k ochranným a výstražným opatřením. Pokud lidé najdou uhynulého zajíce, případně jinou zvěř, měli by rychle informovat myslivce. Ti zabezpečí odklizení uhynulého zvířete a jeho předání na veterinární vyšetření,“ řekl ředitel.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *