Na jižní Moravě přibylo za týden 53 případů salmonely

V Jihomoravském kraji přibylo poslední týden 53 případů salmonely. Je to dvojnásobek oproti předchozímu týdnu, kdy bylo 24 případů. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Od začátku roku hygienici v kraji evidují 382 případů salmonely.

Akutní průjmové onemocnění může mít závažný průběh. „Může ho doprovázet rychlý úbytek tělních tekutin s vysokými horečkami, a to zejména u malých dětí, seniorů a osob jakéhokoliv věku s jinými přidruženými zdravotními problémy,“ uvedla Ciupek.

Příčinou nemoci je podle ní nejčastěji nedostatečná tepelná úprava pokrmů z vajec a drůbežího masa. „Lidé konzumují pokrmy s přidanými syrovými vejci bez další tepelné úpravy, jako třeba dezerty, kontaminují kuchyňské pracovní plochy a kuchyňské náčiní a podobně,“ řekla Ciupek.

Podle ní bude riziko větší s ohledem na vzrůstající teploty v letním období. „Opatření by se měla týkat osob pracujících v přímém kontaktu s potravinami a dalších rizikových profesí,“ dodala Ciupek. Lidé by také neměli kupovat výrobky s prošlou zárukou a mléko by měli konzumovat raději pasterizované. Ovoce a zeleninu je nutné umývat nezávadnou vodou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *