Na jižní Moravě pokračoval pokles výroby vepřového

Na jižní Moravě pokračoval v prvním čtvrtletí dlouholetý pokles výroby vepřového masa, přestože už není tak výrazný jako v předchozích letech. Vyrobilo se 6781 tun, což je o 200 tun méně než ve stejné době loni. Například v roce 2014 to bylo ještě 8219 tun, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Čeští chovatelé tak stále nejsou schopni uspokojit tuzemskou poptávku z domácích zdrojů a neúspěšně konkurují zahraničním dodavatelům.

Klesaly i počty poražených prasat, a to o 1700 na 73 910. V posledních letech se chovatelům prasata příliš nevyplácela, protože se dováželo levné vepřové ze zahraničí a výkupní cena masa se pohybovala na hranici rentability, často i pod ní. Ti, kteří chovy zrušili, je neobnovují. Ti, kteří je zachovali, snížili počet prasat na únosnou míru a čekají, zda se ekonomická situace otočí. Až ve statistikách za druhé čtvrtletí by se mohl projevit důsledek afrického moru v Číně a obecně větší poptávka po vepřovém.
Hovězího se v prvním čtvrtletí na jižní Moravě vyrobilo 753 tun, což odpovídá množství z loňského roku. Počet poražených kusů klesl o 90 na 2231, zvýšila se však průměrná hmotnost zvířete při porážce o 19 kilogramů na 625.
Marginální zůstává na jižní Moravě výroba kozího a skopového. Zatímco loni se vyrobily tři tuny, letos zatím žádné.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *