Na Jihlavsku vznikl první školní les, mohly by přibýt další

Ekocentrum Chaloupky z Kněžic na Jihlavsku chce podpořit zakládání školních lesů. Slibuje si od toho nejen zmírnění následků kůrovcové kalamity, ale také lepší vztah dětí k přírodě. Zároveň školní lesy budou dobrou pomůckou pro výuku nejen přírodovědných předmětů. První školní les vznikl u Nové Brtnice ve spolupráci s jihlavským gymnáziem. Pozemek o velikosti 4000 čtverečních metrů daroval soukromý vlastník lesa, řekl programový ředitel Chaloupek Martin Kříž.

„Osázená je asi pětina pozemku, čekáme na dotěžení zbytku porostu,“ řekl Kříž. Třebíčsko a Jihlavsko má podle něho výjimku, podle které musí být holiny osázené do pěti místo původních dvou let. „Obávám se ale, že výjimky se budou rozšiřovat, protože nejsou sazenice a stihnout to zalesnit nebude možné,“ řekl Kříž. Dřeva poškozeného hmyzem se loni podle statistiků na Vysočině vytěžilo přes 2,6 milionu metrů krychlových. Letos se podle krajského úřadu na Vysočině vytěžily čtyři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva.
Podle Kříže půjde v případě školních lesů hlavně o výuku dětí, o vytvoření jejich vazby s přírodou i zmírnění jejich obav o budoucnost lesů. „Děti jsou z toho smutné, nevědí, co se bude dít, lesy za jejich domy mizí. Když budou moct pomoc, dosazovat, vidět, jak to roste, čemu se daří, budou do problému ponořené. A když můžu něčemu pomoci, už mám menší strach z toho, že to špatně dopadne,“ řekl Kříž.
Chaloupky připravují metodiku, podle které by mohly školy s lesem pracovat. Vyučovat v něm lze nejen přírodní vědy, ale i matematiku. Chtějí také poskytnout školám materiální pomoc včetně potřebného nářadí pro drobnou lesní práci.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *