MŽP přidá kvůli suchu stovky milionů na Dešťovku i výsadbu stromů

Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na tiskové konferenci k problematice sucha to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Chceme navýšit alokace malé Dešťovky pro občany o 100 milionů korun,“ uvedl ministr. Program slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu.
I v souvislosti s dalšími projekty Brabec zdůraznil, že je v současnosti důležité využít veškerou vodu, která „tady spadne“. MŽP také oznámilo, že přidá další peníze na výsadbu stromů, kterých se dříve zavázalo vysadit deset milionů. Zvedne také podporu pro přípravu zelených střech z 500 korun na metr čtvereční na 800 korun.
Brabec řekl, že jeho úřad jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy Kč na boj se suchem. Na 12. května svolal Národní koalici pro boj se suchem. Má řešit připravenost na možný krizový stav zásobování pitnou vodou v různých regionech.
Ministr uvedl, že jsou letos otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun. Míří například na posílení a obnovu přirozených funkcí krajiny, péči o zdroje pitné vody či vodohospodářské projekty.
Podle nedávné analýzy vědců projektu Interscuho je současná epizoda sucha od roku 2015 nejhorší za posledních 500 let.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *