MŽP nabídlo MZe 1,5 miliardy Kč, aby měl resort peníze na hraboše

Kompenzace za škody způsobené hraboši může hradit podle kompetenčního zákona pouze ministerstvo zemědělství (MZe), sdělila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Resort proto nabídl zemědělskému úřadu proplacení projektů zaměřených na péči o krajinu, které má připravené Státní pozemkový úřad, jenž spadá pod MZe. To by tak mohlo ušetřit až 1,5 miliardy korun, ze kterých by mohlo hlodavčí újmu zemědělcům hradit. Podle mluvčího MZe Vojtěcha Bílého úřad nabídku vítá, o dalších možnostech budou ministři jednat v příštím týdnu. Zda resort titul pro odškodnění zemědělců vypíše, zatím nezmínil.

„Jednoduše řečeno, MŽP převede v následujících měsících prostředky svého resortu do resortu MZe, ty poputují na ochranu a péči o krajinu. Z ušetřených peněz tak může MZe hradit škody zemědělcům,“ uvedla Roubíčková. Podle ní tento postup úřad navrhl už před několika měsíci. Mluvčí zdůraznila, že nezáleží na MŽP, zda bude dovolená plošná aplikace jedu Stutox II, ale že jde o záležitost Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ústav to v létě povolil, po vlně kritiky ale ministerstvo zemědělství povolení pozastavilo.
Podmínky, za kterých se bude aplikace provádět, si pak stanoví právě zkušební ústav. „Tyto podmínky by především měly zohledňovat fakt, že zde existuje evropská i česká legislativa v oblasti ochrany přírody, a proto je nezbytné podmínkováním jakékoliv aplikace Stutoxu minimalizovat rizika pro přírodu a ochránit tak zemědělce před střety s platnými zákony. Pokud totiž aplikací Stutoxu dojde k úhynu živočišných druhů, hrozí zemědělcům postihy podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Na to MŽP upozorňuje zemědělské svazy již od léta letošního roku, aby ochránilo zemědělce před zbytečnými pokutami,“ dodala mluvčí.
Podle Bílého ministerstvo životního prostředí nabídlo peníze na budování retenčních nádrží, poldrů nebo menších vodních nádrží. „Jakoukoli nabídku prostředků na řešení přemnoženého výskytu hrabošů vítáme, o možnostech bude ministr Miroslav Toman příští týden jednat s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Problém není možné oddalovat, s problémy se zemědělci potýkají nyní a zřejmě se budou potýkat opět na jaře,“ řekl mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *