MZe: Výroba vepřového poroste i na konci roku

Ministerstvo zemědělství očekává v letošním posledním kvartále další nárůst výroby vepřového masa. Jeho produkce vzrostla podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,6 procenta na 51 586 tun, cena prasat pak meziročně stoupla o 24,4 procenta na 44,49 Kč/kg jatečně upraveného těla. Za stoupající výrobou drůbežího masa, u nějž ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně výroba o 4,8 procenta, stojí mimo jiné i letošní delší grilovací sezona, řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

„Údaje ČSÚ týkající se sektoru vepřového masa potvrzují prognózy ministerstva. V souvislosti s nákazovou situací afrického moru prasat v Číně a zvýšenou poptávkou po této komoditě došlo již v druhém čtvrtletí tohoto roku k růstu tuzemských cen zemědělských výrobců,“ uvedl Bílý. U drůbeže pak kromě příjemného počasí na grilování stojí podle něho mimo jiné tradiční svátky, při kterých se drůbež hojně jí, ale také nízká cena komodity a snadná kuchyňská úprava.
ČSÚ také  zveřejnil údaje o nákupu mléka, který stoupl o jedno procento na 746,8 milionu litrů. Stát považuje situaci za stabilní. „V produkci docházelo od počátku roku k poklesu v dodávkách mléka, od srpna se začala situace zlepšovat a rostoucí trend pokračuje i v následujících měsících. Cena je stabilní, nachází se nad výrobními náklady, což považujeme za pozitivní,“ řekl Bílý.
Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se dále podle ČSÚ zvýšil na 227 800 tun. Výsledek byl nejvíce ovlivněný výrazně nižším dovozem mléka, smetany a zakysaných mléčných výrobků a zároveň mírným navýšením vývozu mléka a smetany. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílely Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie. „Co se týká dovozu a vývozu, zvýšil se objem vývozu smetany a konzumního mléka, naopak se snížil vývoz mléka v cisternách k dalšímu zpracování. Důvodem mohou být nižší ceny v zahraničních mlékárnách,“ uzavřel mluvčí.*

Komentáře ke článku 1

  • Ivana

    Tak to tedy velice rád slyším 🙂 My jsme si akorát před zimou pořizovali úplně nový plynový gril z těchto stránek zde – https://www.grilguru.cz/plynove-grily a máme velikou radost z toho, že se trochu více zvýší množství masa, což vlastně znamená, že bude zase o něco levnější 🙂 Už se moc těšíme na léto, které máme v plánu strávit celé na zahradě u našeho nového grilu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *