MZe: Schodek obchodu se loni zlepšil o 22,7 procent na 36,7 mld.Kč

Schodek agrárního zahraničního obchodu (AZO) se loni meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy Kč z předloňských 47,5 miliardy Kč. Sdělili to zástupci ministerstva zemědělství. Předloňské výsledky byly zatím nejhorší od roku 1993. Vývoz loni meziročně vzrostl o osm procent, tedy o 15,8 miliardy Kč na 213,8 miliardy Kč. Dovoz agrárního zboží rostl pomaleji, šlo meziročně o dvě procenta, tedy o pět miliard na 250,5 miliardy Kč. Na zlepšení výsledku se podílel vývoz pšenice, přípravků k výživě zvířat a cigaret.

Podle Zemědělského svazu ČR šlo kvůli koronaviru o atypický rok, hlavní důvod záporného salda ale zůstává stejný. „I v loňském roce 66 procent záporného agrárního salda ČR tvořilo vysoké záporné saldo u masa a dlouhodobě u masa zůstává absolutně nejvyšší záporné saldo ze všech agrárních komoditních skupin,“ uvedl mluvčí svazu Vladimír Pícha.
Podle ministerstva byla lepší bilance výsledkem toho, že i v době koronaviru byl obchod v rámci EU plynulý a bez bariér. Kontakty se zeměmi mimo EU ale ovlivnila omezení. Devět desetin českého AZO je v rámci EU. ČR loni nejvíce vyvážela zboží do Německa, které představovalo 23,1 procenta exportů, dále pak na Slovensko a do Polska. Naopak nejvíce se dováželo zboží rovněž z Německa, kde šlo o 22,9 procenta importů, dále pak z Polska a Nizozemí. „Nejvýraznější zlepšení zaznamenal agrární vývoz ČR do Německa. V porovnání s rokem 2019 vzrostl o devět miliard korun na 49,4 miliardy korun,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *