MZe: Pět českých krmivářských firem může začít s exportem do Číny

Čeští krmiváři mohou začít vyvážet své výrobky do Číny. Po šesti letech vyjednávání mezi ministerstvem zemědělství a čínským Generálním ředitelstvím cel získala ČR povolení k vývozu krmných směsí, informovalo ministerstvo zemědělství. Zatím může s exportem začít pět firem.

Podle úřadu je pro firmy čínský trh zajímavý, protože země se snaží posílit svoji potravinovou soběstačnost, takže rozšiřuje chovy hospodářských zvířat. Zároveň lidé také stále častěji chovají zvířata jako domácí mazlíčky.
S vývozem můžou začít společnosti Chr. Hansen CZ, Bodit Tachov, Tekro, Vafo a Dibaq. Informaci o možnosti vývozu za Vafo obdržela Karolína Čápová. „Již jsme aktivovali rozjednané obchodní kontakty a vývoz začne v rámci několika měsíců,“ sdělila.
Podle ministerstva je těžké odhadnout, jak velké exporty nakonec budou. „Ministerstvo zemědělství vytváří pouze podmínky pro export českých firem. Jakých objemů následně exporty dosáhnou, je věcí exportérů samotných. Věříme, že výhledově má export krmiv z ČR do Číny potenciál dosáhnout podobných objemů jako vývozy krmiv do Ruska nebo Japonska, tedy až řádů stovek milionů korun,“ řekl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.
Ministerstvo upozorňuje, že české krmivářské firmy patří ke světové špičce. Loni vyvezly zboží za více než 15 miliard korun do skoro stovky států.
„Letos už se MZe podařilo s Čínou dohodnout na podmínkách vývozu českého sladu. V současné době jedná o dalších produktech, například živočišného původu,“ dodalo ministerstvo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *