MZe: Na rychlou pomoc úřad uvolnil 100 mil. Kč, pomůže majitelům domů

Státní pozemkový úřad (SPÚ) uvolnil 100 milionů korun na pomoc lidem na Moravě poničené bouřkami doprovázenými tornádem a velkými kroupami. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 000 Kč. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství, pod které obě instituce spadají. Pomoc nabízí také Agrární komora ČR.

„Od včerejšího (čtvrtečního) večera intenzivně řešíme možnosti pomoci lidem v zasažených oblastech. Primární je nyní co nejrychleji odstranit škody a zajistit obyvatelům zásobování pitnou vodou, lze využít cisteren či mobilních úpraven vody z pohotovostních zásob ministerstva. Povodí Moravy je připravené na místo vyslat těžkou techniku na odstraňování následků živelní pohromy,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
V noci začalo povodí zjišťovat škody na tocích kvůli odstraňování popadaných stromů a zajištění jejich průtoku. Pracovníci povodí jsou podle ministerstva připraveni pomoci v postižených obcí, například spolupracovat při odstraňování následků s pomocí jeřábů, kráčejících bagrů nebo traktorů.
Pozemkový úřad peníze uvolní z rozpočtu pro pozemkové úpravy, kde je na letošní rok vyčleněna částka tři miliardy Kč. „Není to jednoduchá situace pro nikoho ze zúčastněných. Dotýká se nejen našich poboček v Jihomoravském kraji, ale, bohužel, osobně i našich zaměstnanců. Také v tomto směru jsme připraveni pomoci vypsáním interní sbírky,“ doplnil ředitel SPÚ Martin Vrba.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *