MZe: Na Povodí Vltavy zaútočili hackeři, přehrady nejsou ohrožené

Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy zaútočili v úterý 7. dubna hackeři. Napadli systém pro administrativní činnosti – nefungovaly tak maily nebo spisová služba a další interní systémy. Přehrady nebo dodávky vody ohroženy nebyly, sdělil dluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Situaci intenzivně řešíme s vedením státního podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od prostředí informačních systémů podniku,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Generální ředitel podniku Petr Kubala předal informaci také Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „V tuto chvíli situaci řešíme, nicméně nevím, jak dlouho bude problém trvat,“ uvedl ředitel.
Ministerstvo označuje útok za rozsáhlý, přesto podle něj není ohrožená manipulace na přehradách ani dodávky povrchové vody pro pitné účely nebo jiné odběratele. Tyto systémy mají podle Bílého z bezpečnostních důvodů nezávislé informační systémy.
Kybernetické útoky letos postihly mimo jiné i zdravotnická zařízení.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *