Myslivci: Lovy bez olova jsou nebezpečnější

Myslivci odmítli návrh na zákaz používání olova v loveckých střelných zbraních. Vedlo by to podle nich ke konci sportovní střelby, lovy by byly nebezpečnější, sdělil za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic. Návrh by podle něj také znamenal zákaz veškeré střelby ze vzduchovek a malorážek, pro které náhrada neexistuje.

Evropská komise učinila první krok k plošnému zákazu používání olova v loveckých střelných zbraních a při rybolovu. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) tento týden na žádost komise po zhodnocení jeho zdravotních rizik doporučila úplně zakázat prodej a používání olověných nábojů a rybářských olůvek. Zákaz dosud platí pouze pro okolí mokřadů a vzhledem k velkému odporu myslivců či rybářů se o návrhu dají v příštích měsících čekat dlouhé debaty.
„Až na výjimky má jít o plošný zákaz prodeje a používání veškerého brokového střeliva s olověnými střelami a zákaz používání olověných kulových střel všude s výjimkou střelnic vybavených lapači a střelnic ve vnitřních prostorách. Podobně jako u nedávno přijatého velmi široce pojatého zákazu olověných broků v mokřadech považujeme tento návrh spíše za snahu využít téma ochrany přírody k dalšímu omezení legálního civilního držení zbraní a civilního střelectví jako takového,“ sdělil Waic.
Olovo podle něj je sice toxické, ale v návrhu mu chybí proporcionalita. Společnost by si podle něj měla říct, zda je dopad olova ze střel do životního prostředí a lidi tak závažný, aby bylo zakázané. „V myslivosti by zákaz olověných broků znamenal nutnost nahradit je pravděpodobně ocelovými, které ale mají menší hmotnost, a tudíž menší ranivost. Tím reálně hrozí riziko zvýšení utrpení zvěře. Mezi myslivci jsou pravděpodobně tisíce brokovnic, v nichž ocelové broky nelze vůbec použít. Tyto zbraně budou muset být za mnohasetmilionové náklady vyměněny,“ uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *