Mrazy dál prohloubí škody na úrodě ovoce, utrpěly hlavně třešně

Mrazy, které Českou republiku zasáhly, dál prohloubí škody na úrodě ovoce ze dvou mrazových vln z konce března a začátku dubna. Poškození se čeká především u třešní. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. První dvě mrazové vlny zničily úrodu meruněk se škodou na úrovni 50 milionů až 80 milionů korun.

Poslední vlna mrazů podle Ludvíka negativně ovlivní i úrodu višní, švestek a hrušek. Na jižní Moravě bude mít zřejmě dopad i na úrodu jablek. Minulé mrazové vlny kromě meruněk zasáhly i broskve a třešně. Na přesné vyčíslení škody je podle Ludvíka zatím brzy. Připomněl, že před ovocnáři je ještě celý měsíc, kdy se mohou další mrazové vlny objevit. Jasno o ztrátách by mělo být po odkvetení stromů.
Mrazy v noci na dnešek byly nejčastěji na úrovni minus tří stupňů Celsia. „Výjimkou nebyly lokality, kde bylo minus pět až minus sedm stupňů. Na Moravě jsou již v květu rané odrůdy jabloní, kvetou švestky i pozdní odrůdy třešní. V Čechách jsme těsně před květem jabloní,“ popsal Ludvík situaci.
Na jižní Moravě padly v noci na dnešek dva teplotní rekordy v Pohořelicích a Dyjákovicích. V Pohořelicích bylo minus 5,5 stupně, padl tam skoro padesátiletý rekord.
Mrazy srazily úrodu ovoce naposledy loni, a to meziročně o 27 procent na 129 911 tun. Ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovocnáři loni odhadli asi na 200 milionů korun. Jarní mrazy přicházející v dubnu a v květnu decimovaly úrodu ovoce v Česku i v letech 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *