Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor dnes doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.

Sněmovní verze novely trestního zákoníku počítá pouze s tím, že by soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let. Podle původního návrhu osmi desítek poslanců zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren, tedy za chov zvířete v nevhodných podmínkách. Kritici zpřísnění namítají, že dosavadní trestní sazby i další sankce včetně pokut jsou dostatečné, je ale třeba je důsledněji uplatňovat. Zpřísněné sankce by navíc byly srovnatelné či přísnější než postihy proti zdraví a životu lidí, včetně třeba týrání svěřené osoby.
Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren, tedy chovů, jejichž hlavním cílem je zisk z prodeje štěňat. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *