Moravskoslezské veterinární správě kvůli pandemii ubylo preventivních akcí

Činnost Státní veterinární správy v Moravskoslezském kraji loni výrazně poznamenala koronavirová pandemie. Ubylo mimořádných či preventivních akcí i dozorové činnosti v restauracích, do chodu správy zasáhla nemoc i karantény. Na pokutách správa vybrala 1,25 milionu, jen o 54 000 korun méně než v roce 2019, a na poplatcích 5,95 milionu korun, mírně víc než před rokem. Uvedl ředitel krajské správy Severin Kaděrka.

„Měli jsme značné problémy v důsledku onemocnění našich pracovníků na jednotlivých provozech. Zejména velké úsilí jsme museli činit v oblasti veterinární kontroly na jatkách. Například na drůbeží porážce onemocněli prakticky všichni pracovníci na covid,“ řekl Kaděrka.
Pro jistotu proškolili pracovníci správy čtyři vojenské veterinární lékaře, kteří by v případě potřeby mohli nastoupit na zástup. „Přes všechny obtíže spojené s pandemií jsme dozor vykonávali. Byl zaměřený především na rizikové oblasti, jako je ochrana státu před zavlečením nemoci zvířat,“ řekl Kaděrka.
V roce 2020 se v Moravskoslezském kraji potvrdila dvě ohniska salmonelózy drůbeže. „Bylo to na Novojičínsku a byly to chovy s produkcí konzumních vajec. Bylo utraceno celkem 49 267 kusů drůbeže,“ řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Zbyszek Noga.
Stále se hlídá africký mor prasat, v kraji se ale loni neobjevil. „Ale je zvýšený monitoring z hlediska hledání kadáverů uhynulých divokých prasat. Za loňský rok se takto našlo 22 prasat,“ řekl Noga.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *