Míra nezaměstnanosti v EU v listopadu klesla na 7,5 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v listopadu klesla o desetinu procentního bodu na 7,5 procenta. Stejné meziměsíční snížení zaznamenaly i země platící eurem, kde bylo nezaměstnaných 8,3 procenta. Oznámil to statistický úřad Eurostat. Nejnižší poměr lidí bez práce měla z celé sedmadvacítky států nadále Česká republika, kde nezaměstnanost činila 2,9 procenta.

Eurostat odhadl, že v celé EU bylo v předposledním měsíci loňského roku bez práce 15,93 milionu lidí. Ve srovnání s říjnem se tak jejich počet snížil zhruba o 222 000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti říjnu klesl o 172 000 na 13,61 milionu.
Mezi členskými zeměmi měly po Česku nejnižší nezaměstnanost Polsko, a to 3,3 procenta a Nizozemsko se čtyřmi procenty. Největší zastoupení lidí bez práce v listopadu registrovalo Španělsko (16,4 procenta), Litva (10,4 procenta), Itálie (8,9 procenta) a Francie (8,8 procenta). Z Řecka, které v posledních měsících vykazovalo podobná čísla jako Španělsko, Eurostat za listopad neměl údaje k dispozici.
Statistiky evropského úřadu vycházejí z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni do zaměstnání nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu vystoupila na 3,8 procenta z říjnových 3,7 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *