Ministři států Evropské unie schválili unijní rozpočet na rok 2020

Ministři zemí Evropské unie dnes schválili rozpočet evropského bloku na rok 2020, na jehož podobě se minulý týden zástupci členských států shodli s Evropským parlamentem. Návrh, o kterém euroslanci budou hlasovat ve středu, počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

V závazcích to představuje nárůst o 1,5 procenta a v platbách o 3,4 procenta proti letošnímu rozpočtu. Výraznější zvýšení u plateb je podle zástupců Rady EU způsobeno tím, že příští rok finišuje řada programů končícího víceletého rozpočtového období 2014 až 2020.

Podle finského předsednictví rady rozpočet klade důraz na budoucí strategické priority unie, mezi nimiž je boj s klimatickými změnami, financování vědy a výzkumu či zmírnění dopadů migrace.

Vzhledem k předchozí dohodě se členskými státy se ve středu očekává hladké schválení rozpočtu europarlamentem. Poslanci se na minulém plenárním zasedání v říjnu shodli na návrhu, který počítal s výdaji o několik miliard eur vyššími. Státy naopak požadovaly objem nižší, než byl nakonec přijatý kompromis.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *