Ministerstvu zemědělství se podařilo zbrzdit pokles soběstačnosti, byrokracie zůstává

Současná vláda zvládla výskyt afrického moru prasat a dobře vyjednává podmínky pro zemědělce po startu nové zemědělské politiky po roce 2022, hodnotí aktivity ministerstva zemědělství velké svazy. Naopak jim vadí, že nebyl přijat legislativně dotažený fond těžko pojistitelných rizik a že se nezvyšují podíly prodávaných českých potravin. Soukromým zemědělcům vadí, že resort vedený Miroslavem Tomanem (ČSSD) podporuje velké společnosti.

"U některých komodit živočišné výroby se podařilo zastavit nebo alespoň zbrzdit pokles soběstačnosti ČR s pozitivním dopadem na zaměstnanost na venkově, sortiment a cenovou stabilitu pro obyvatelstvo. Především pak s ohledem na zmíněnou cenovou stabilitu, ale také s ohledem na zajištění čerstvosti a snižování uhlíkové stopy by snižování závislosti na dovozu ze zahraničí mělo být podle našeho názoru jednou z hlavních priorit i příští vlády," sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Dále se v novele zákona o potravinách podařilo uzákonit zákaz tzv. dvojí kvality, za to chválí vládu ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. Ten také kladně hodnotí navýšení národních dotací.

Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Jaroslava Šebka se naopak nepovedlo vládě prakticky nic. Její práce pro klasické sedláky byla podle něj katastrofická. "Žádnou byrokracii, přes pár drobností, celkově nesnížila, ale naopak se situace významně zhoršila. Tolik vzývaná potravinová soběstačnost se vůbec nezlepšila ," sdělil Šebek. Evropské dotace v řádu miliard korun pak podle něj ministerstvo směřovalo hlavně na skupinu oligarchů a extrémně velkých subjektů.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pak kromě již výše zmíněných věcí vládu pochválil například za dokončení jednání o protierozní vyhlášce, za zjednodušení stavebního řízení při stavbě malých vodních nádrží, ale také třeba za pokles používaných pesticidů a antibiotik. Stále se ale podle něj nepodařilo zavést opatření proti záboru kvalitní zemědělské půdy nebo prosadit alespoň povinnost při prodeji zemědělské půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Ať jdou s tou byrokracií někam. Už mám dost toho věčného papírování. Jako malý farmář mám doma celé dva trezory od https://trezorypraha.cz/ spisových desek s různými dokumenty k dotacím, ministerstvu zemědělství a dalším věcem. A když mám tendenci komunikovat skrz datovku, tak se všichni úředníci tváří, že to vidí poprvé v životě a nejradši by všechno doporučeně vytištěné na dvou kopiích. Tímhle by se měl někdo zabývat...!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down