Ministerstvo zvýšilo většinu plateb na citlivé komodity

Ministerstvo zemědělství zvýšilo meziročně o více než tisíc korun na hektar platbu pro pěstitele škrobových brambor, kteří tak letos získají přes 15 300 korun za hektar. O více než tisíc korun na hektar stoupla platba pro pěstitele chmele, zvýšily se také platby pro pěstitele cukrové řepy nebo chovatele telat, dojnic nebo ovcí a koz. Naopak stát snížil platby pro pěstitele konzumních brambor.

Celkově na tzv. citlivých komoditách plánuje vyplatit 3,5 miliardy korun, informoval úřad v tiskové zprávě. Loni a předloni šlo o 3,3 miliardy korun.
Tyto komodity jsou podporované proti jiným pěstovaným rostlinám nebo chovaným zvířatům, protože stát chce, aby je zemědělci pěstovali.
Hlavní platba na plochu, tzv. SAPS, bude zhruba o 250 korun vyšší než loni, její výše bude 3644 Kč/ha. Ročně se na ní vyplatí přes 12 miliard korun. Stejně jako loni se budou vyplácet zálohy na hlavní platbu v 70procentní výši celkové platby, letos zvýšené zálohy ministerstvo odůvodňuje koronavirovou pandemií. Loni uvedlo jako důvod mimo jiné sucho.
„Stejně jako v loňském roce chce ministerstvo zemědělství pokračovat ve zvýšené podpoře mladých zemědělců, a proto je zachována vyšší sazba platby pro mladé zemědělce, která tvoří 50 procent ze sazby na SAPS. Sazba platby pro mladé zemědělce tak pro letošní rok činí 1822,09 Kč/ha,“ dodal resort.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *