Ministerstvo životního prostředí zrušilo tři výjimky na kůrovcovou těžbu v Jeseníkách

Ministerstvo životního prostředí zrušilo tři výjimky umožňující kácení stromů v kůrovcem zasažených lesích v první a druhé zóně CHKO Jeseníky. Výjimky vydala loni Správa CHKO Jeseníky a odvolaly se proti nim organizace Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků. Uvedl to Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod níž CHKO Jeseníky spadá, dnes rozhodnutí MŽP nekomentovala.

Organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha loni v prosinci vyzvaly ministerstvo životního prostředí, aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek na kůrovcovou těžbu v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i v přírodní rezervaci Suchý vrch. MŽP nedávno potvrdilo stanovená pravidla pro lesnické zásahy v rezervaci Suchý vrch, kde tak může těžba pokračovat.
Tři nyní zrušené výjimky, které byly vydány na žádost Lesů ČR, se týkaly kůrovcové těžby v lesích mimo jesenické rezervace, jejichž celkové plocha podle Bačíka činí 4560 hektarů. "Jde o území 14krát větší, než je rezervace Rejvíz, a zahrnuje divokou přírodu a neobydlené horské území zařazené do nejpřísněji chráněné první a druhé zóny CHKO Jeseníky," řekl.
Většina této oblasti je podle Bačíka chráněna jako evropsky významné lokality Praděd a Keprník. "Jedná se o tak mimořádné lokality, jako je údolí Hučivé Desné s masivy Klínové hory, Spáleného vrchu, Vozky a Červené hory, na jejímž vrcholu leží i známá Vřesová studánka. Jde o jedno z největších území s divokou přírodou v ČR se strategickým významem pro výskyt vzácných druhů živočichů," uvedl.
Správa CHKO Jeseníky podle ekologických aktivistů pomocí nyní zrušených výjimek povolila kácení stromů na menších plochách i masivní těžbu v horských lesích s tvorbou holosečí, a to celoročně s platností do konce příštího roku. "Vedení Správy CHKO Jeseníky zcela selhalo ve své klíčové roli při ochraně vzácné přírody nejvyšších moravských hor. Místo ochrany povoluje plošná odlesnění velké části horských lesů Hrubého Jeseníku, což může vést k ekologické katastrofě," míní Bačík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down