Městské lesy Znojmo chystají akci Zalesníme spolu Mramotice

Městské lesy Znojmo v říjnu chystají akci Zalesníme spolu Mramotice. V dubnu ji musely kvůli koronavirovým opatřením zrušit. Smrkový les, který zničilo sucho a kůrovec, nahradí novou výsadbou převážně dubů a také habrů a javorů. V plánu mají 24. října vysázet stromy na jednom hektaru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Městské lesy již loni vysázely 340 000 stromů a letos pokračují. Nyní bude při brigádě k dispozici 11 500 sazenic, z toho 8200 dubů letních. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahrazují v drtivé většině listnáče, nejvíce duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima.
Kromě plochy, na níž se bude soustředit výsadba dubu, se chystá zalesnění i menšího prostoru, pro který je přichystáno 1620 sazenic lípy malolisté. „Všechny dřeviny jsme vybírali s ohledem na polohu a klimatické podmínky dané lokality,“ uvedl ředitel Městských lesů Zdeněk Trojan.
Zalesňování začne v Mramoticích, kde bude informační stánek organizátorů. Dobrovolníci dostanou i nářadí a rukavice. „Jedná se o první velkou akci tohoto typu, kterou pořádáme. Nevíme, jak velký zájem máme očekávat. Proto dobrovolníky prosíme, aby si vzali v případě možnosti vlastní pracovní rukavice i motyky,“ uvedl místostarosta Jakub Malačka.
Městské lesy spravují porosty na 2500 hektarech, velkou část tvořily smrkové monokultury. Znojemsko přitom patří k nejsušším oblastem republiky a je tedy pro smrky nevhodné. Znojemské lesy patří k nejpostiženějším v republice. To, co měl podnik vytěžit za deset let, musel kvůli suchu a kůrovci vytěžit za čtyři roky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *