Městské lesy Prachatice loni vytěžily dosud nejvíc dřeva

Firmě Městské lesy Prachatice poškodila únorová vichřice Sabine 4000 metrů krychlových dřeva. Zhruba polovinu již lesníci zpracovali a také prodali, další část zatím poslouží v lesích jako ochranné opatření proti kůrovci. Firma loni vytěžila 16 800 metrů krychlových dřeva, dosud nejvíc, z toho bylo 14 000 metrů krychlových dřeva z polomů a napadeného kůrovcem. Uvedl to jednatel Městských lesů Prachatice Jan Pěsta. Jeden metr krychlový dřeva odpovídá přibližně jednomu stromu.

Společnost letos chystá dosud největší zalesnění, objednala 56 000 sazenic. Stromy popadané po vichřici Sabine jsou na celé ploše, kterou podnik obhospodařuje. Část už lesníci zpracovali díky tomu, že harvestor tam zpracovával následky kůrovcové kalamity. „Dost dřeva jsme i prodali. Zbývá nám udělat přibližně 2000 kubíků, které použijeme jako ochranné opatření proti kůrovci. Brouk do toho nalétne a my ho asanujeme. Buď ho postříkáme chemicky, nebo ho vytáhneme a postříkáme. Každý rok stejně kácíme nějaké stromy, aby do nich kůrovec cíleně nalétl, tím ho vychytáváme a zabíjíme: buď se kůra loupe, nebo ho postříkáme, nebo strom včas vytáhneme, na pile ho oloupou a kůrovce zabijí,“ popsal jednatel.
Dřevo nyní podnik prodává v průměrné ceně lehce nad 1000 korun za metr krychlový. U některých odběratelů se ale poptávka zastavila, protože jsou navázáni na automobilový průmysl; jeden z největších je podle Pěsty z Itálie, kde trh se dřevem zamrzl. Dřevo tak nyní buď nařežou pily a nechají si ho skladem, nebo ho uskladní jednotlivé lesnické firmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *