Mendelova univerzita chce úzce spolupracovat s Lichtenštejny

Mendelova univerzita v Brně chce v budoucnu intenzivně spolupracovat s rodem Lichtenštejnů. Novinářům to řekli rektorka Danuše Nerudová a Alois z Lichtenštejna, který dostal od univerzity zlatou medaili u příležitosti jejího stého výročí. Zahájením úzké spolupráce bude příští týden dvoudenní konference o udržitelném lesnictví.

Přijede Constantin z Lichtenštejna, mladší bratr Aloise a syn lichtenštejnského knížete. „Půjde o první kontakt, kdy budeme mluvit o tom, jak můžeme spolupracovat a jaké můžeme do lesnictví přinést inovace,“ řekla Nerudová. Lichtenštejnové spravují rozsáhlé lesní majetky ve střední Evropě a podle Nerudové mohou velmi dobře inspirovat vědce, jaké inovace lze v lesnictví použít a aplikovat. „Mají digitalizovaný majetek tak, že když v lese ukážete na strom, uvidíte o něm veškeré informace, kdy byl zasazený, jaké měl nemoci a kolik bude vážit v době kácení,“ řekla Nerudová. Podle Aloise z Lichtenštejna se spolupráce v lesnictví nabízí, zvláště v době, kdy v Česku lesy hynou. „Nyní je to urgentní,“ řekl. Podle něj lze sdílet zkušenosti a dobrou praxi a dělat kroky pro budoucí zdravý les. Řekl, že je potřeba mít druhově a věkově smíšené lesy místo monokultur, které výrazně snižují kvalitu půdy. Je to praxe, která se začíná postupně prosazovat i v českém lesnictví. Jak univerzita, tak Lichtenštejnové mají už delší dobu také společného partnera, kterým je americká Louisiana State University, s níž společně pracují na vývoji nanonástřiku stromové kůry, který chrání strom před houbami.
Lichtenštejnové vlastnili na území dnešní České republiky rozsáhlé majetky. O část přišli při pozemkové reformě po první světové válce. O veškeré ostatní majetky rod přišel po druhé světové válce, kdy je na základě Benešových dekretů zkonfiskoval československý stát. V restitucích je rod zpět nezískal. Nadace knížete z Lichtenštejna koncem loňského roku podala k českým soudům 26 žalob. Žádá v nich vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát, nepožaduje naopak vydání majetku vlastněného kraji, obcemi nebo fyzickými osobami.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *