Malá farma dodává do několika řetezců

Malá farma Milknatur z Líní u Plzně zpracovává ve své mlékárně téměř 40 procent denní produkce mléka. Balené mléko a zakysané výrobky dováží do Prahy internetovému obchodu Rohlík.cz, obchodním řetězcům Globus, Penny Market, farmářským obchodům i školám. Farma přitom začínala v roce 2011 jen s mlékomaty, řekl místopředseda představenstva a bývalý poslanec Pavel Šrámek.

Farma má 240 mléčných krav holštýnského plemene, které denně nadojí asi 5500 litrů mléka. „Téměř 2000 litrů zpracováváme na své výrobky. Největší zákazníky máme v Praze,“ uvedl Šrámek. Číslem jedna je podle něj internetový obchod Rohlík.cz, který doveze lidem domů mléko s osmidenní trvanlivostí ještě týž den večer po závozu Milknaturu. Vedle toho farma zaváží v Praze farmářské obchody U Lidušky a řetězec Delmart a pytlíky mléka dodává 8500 žákům ve školách v Plzni a okolí. „Jsme jediní v ČR, kteří dělají pytlíkové mléko, máme ochranný vzor,“ uvedl.
Milknatur vyrábí čtyři druhy balených produktů – mléko v litrové a půllitrové lahvi, kefír a bifidus – všechny bílé bez příchutí a s téměř čtyřmi procenty tuku, mléko ohřívá jen na 75 stupňů Celsia po dobu 30 vteřin. „Mnoho farmářů v Čechách dělá chybu, že dělá moc výrobků,“ uvedl Šrámek.
V roce 2011 začala firma Zemědělská výroba Milknatur s mlékomaty, kterých měla v Plzni pět. Loni v červenci s nimi skončila, poslední má u farmy v Líních. „Jednak už to byl menší byznys, ale hlavně kvůli vandalismu. Na Americké třídě nám je několikrát rozkopali a vykradli. Škody pak byly vyšší, než za kolik jsme prodali,“ uvedl Šrámek. Zbytek mléka, které farma nezpracuje, dává do karlovarské Hollandie. „Přemlouvali nás německé mlékárny, kam se vozí polovina mléka z regionu. Řekli jsme jim, že vyrábíme české regionální výrobky a chceme českou mlékárnu. Hollandia má nejlepší jogurty, protože neodstřeďuje mléko a jogurty mají až čtyři procenta tuku,“ uvedl Šrámek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *