Maková sklizeň by letos mohla být rekordní, plochy vzrostly o desetinu

Letošní sklizeň máku by mohla být největší za desetiletí, doufají pěstitelé. Už loni dosáhla sklizeň o 28 702 tunách desetiletého maxima, letos se pak osevní plochy máku podle údajů Českého statistického úřadu zvětšily o devět procent na 43 867 hektarů, z toho 1400 hektarů tvoří bělosemenný mák. Podle poradce spolku Český modrý mák Václava Lohra by mohla být letošní sklizeň podobná jako loni, bude ale záležet na počasí.

Více než osm desetin českého modrého máku, který letos v únoru zařadila Evropská unie mezi Chráněná zeměpisná označení, jde na export. Hodnota vývozu překračuje miliardu korun. V ČR je mák dlouhodobě oblíbený, například Globus nyní začal nabízet makovou zmrzlinu.
Vegetace proti průměru je letos o dva až tři týdny opožděná, dá se očekávat pozdější sklizeň. Deště přinesly máku dostatek vláhy, což by mu mělo prospět, pokud nebudou slehlé porosty vlivem přívalových dešťů.
Z ČR se vyváží mák za více než miliardu Kč. „Nejvíce ho z loňské sklizně putovalo do Ruska, Rakouska, Polska, Slovenska a Německa. Nezanedbatelné množství v řádu stovek až tisíc tun vyvážíme na Ukrajinu, do Rumunska, Maďarska, Běloruska a také do Nizozemska, odkud se vyváží ještě třeba do USA a Kanady. Mák je zkrátka naše modré zlato,“ dodal za spolek Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze. Do ČR se ho v současném sklizňovém roce do května dovezlo 1720 tun, z většina byla ze Slovenska a Maďarska. Vývozní ceny jsou podle spolku mezi 46 až 50 Kč/kg. Zájemci o mák ze dvora si mohou najít farmáře skrze portál Maková mapa, kde je aktuálně 35 pěstitelů.
V ČR se pak v posledních letech pěstuje také bělosemenný mák, který se hlavně vyváží do Indie. Jedno z hlavních pěstitelských míst je na Vysočině. V Indii se používá do cukrovinek, nemá tak silnou makovou příchuť.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *