Loňský rok byl na Vysočině nejvydatnější na srážky za deset let

Minulý rok byl na Vysočině srážkově nejvydatnější za posledních deset let, zatímco v letech 2015 až 2019 v tomto kraji kvůli suchu vláha citelně chyběla. Průměrný úhrn srážek byl vloni na území tohoto kraje 824 milimetrů, o 151 milimetrů víc než je dlouhodobý normál. S odkazem na data Českého hydrometeorologického ústavu o tom na webu informoval krajský úřad.

Nejvyšší úhrny srážek byly vloni v okresech Třebíč a Žďár nad Sázavou. Lokální povodně, které byly minulý rok hlavně v letních měsících a v říjnu, podle kraje nezpůsobily větší škody.

Zásoba vody ve sněhu na Vysočině byla k letošnímu 25. lednu spočítaná na 91,5 milionu metrů krychlových. Podle kraje to je pouze o něco nižší stav než průměrná hodnota pro toto období, která představuje 108 milionů metrů krychlových.

Srážkově vydatný rok 2020 je podle krajského odboru životního prostředí a zemědělství dobrou zprávou pro přírodu, lesy i vodní zdroje. Například v roce 2018 byl na Vysočině roční úhrn srážek 514 milimetrů a v roce 2019 648 milimetrů.

Dostatek zásob měly minulý rok vodárenské nádrže, které jsou hlavním zdrojem pitné vody pro obyvatele Vysočiny. Zvýšila se i vydatnost zdrojů podzemní vody, které napájejí zejména vodovody v menších obcích. Kvalita některých mělkých pramenů ale kvůli velkým dešťům utrpěla, například zakalením vody, uvedl kraj.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *