Likvidace ryb z Bečvy stála půl milionu, chystá se vysazování

Likvidace uhynulých ryb z řeky Bečvy, které na konci září otrávil uniklý kyanid, přišla rybáře zhruba na půl milionu korun. Do kafilérie odvezli více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun.

V pátek a v sobotu tento týden se ale již chystají vysadit do řeky, ve které kyanid otrávil veškerý život, první ostroretky, řekl Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Rybáři také kvůli pokrytí vzniklých škod požádali o pomoc veřejnost; vyhlásili transparentní sbírku.
V první várce vysadí několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích. „Odchovali jsme tam ročka, který se bude nyní vysazovat. Půjde o tisíce kusů, zarybňovací plán máme 10 000, věřím, že to bude více, uvidíme,“ řekl předseda místní organizace v Hranicích Pavel Helísek. Podle rozborů kyanid zničil i mikroorganismy, kterými se ryby živí. „Byla však větší voda, něco mohlo natéct. Budeme to testovat, po malých částech budeme řeku pomalu zarybňovat a sledovat životaschopnost,“ doplnil předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.
Uhynulé ryby z Bečvy rybáři po vylovení ze zamořené řeky odváželi do kafilérie v Mankovicích. Náklady na likvidaci vyšly téměř na 550 000 korun, vzhledem k okolnostem ekologické havárie však vedení firmy tuto částku rybářům snížilo zhruba o 78 000 korun.
Celkovou škodu na rybí obsádce, včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb, však počítají rybáři na desítky milionů korun. Podle zákona však škody na rybách nemají jak vymáhat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *