Likvidace chovů kachen zasažených ptačí chřipkou na Hradecku začne ve středu

Likvidace chovů kachen zasažených ptačí chřipkou v Kosičkách a Lukové na Královéhradecku by měla začít ve středu. Budou ji dělat hasiči. Řekla to mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Laboratorní rozbory vir ptačí chřipky v chovech potvrdily minulý týden. V chovech v Kosičkách a Lukové by mělo být podle hasičů utraceno téměř 5000 kachen, zatímco veterináři hovořili o více než 3000 kusech. Dalších 8000 nakažených kachen bude tento týden utraceno také v chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji. Všechny chovy patří firmě Perena.

Hasiči míní, že chovy v Kosičkách i Lukové by mohly být zlikvidovány v jeden den. Na likvidaci chovů a následné dezinfekci hal se budou podílet vedle profesionálních i dobrovolní hasiči. V Lukové by mělo být utraceno asi 3000 kachen, v Kosičkách hasiči odhadují chov mezi 1600 až 1800 kusy. V Kosičkách a Lukové veterináři zjistili chřipku poté, co tam provedli výtěry při monitoringu chovů zasažené společnosti.

Už v minulém týdnu bylo vybito přes 55 tisíc ptáků firmy Perena v jiných pěti zasažených chovech. Perena v nich chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je situace u rodičovských hejn kachen vážná, hrozí výpadky produkce nejenom v ČR, ale i v okolních státech. V ČR bude utracena skoro polovina rodičovských hejn. „Výpadek bude minimálně do konce tohoto roku a může dojít i k výraznému navýšení cen kachen v obchodě a nahrazení produkce kachnami například z Maďarska, čehož se chovatelé kachen začínají obávat,“ řekla v pátek Dlouhá.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *