Likérce stoupl prodej rumu i sirupů

Jindřichohradecká likérka Fruko - Schulz, po Božkovu druhý největší výrobce tuzemského rumu v ČR, loni zvýšila export o 20,6 procenta na 792 tisíc litrů. Rostly prodeje nových sirupů do míchaných nápojů, rekordní zájem byl o tuzemák: prodala ho loni 2,46 milionu litrů: odběratelé se zásobili kvůli spotřební dani, která je od ledna vyšší. Likérka chce do června zprovoznit druhou linku na stáčení za osm milionů korun, uvedl ředitel firmy Josef Nejedlý.

Likérka, kterou vlastní ruský holding Ladoga, zaměstnává 85 lidí. Loni vyrobila 3,83 milionu litrů alkoholu, meziročně asi o 740 tisíc litrů víc. Tržby stouply o 15 procent na 242 mil. Kč, provozní zisk bude do deseti milionů, předloni byl 1,9 milionu korun.
Prodej rumu vzrostl o 22 procent. „Loni od října do prosince se zákazníci předzásobili minimálně na půl roku dopředu, třeba Penny market si objednal v říjnu 700 palet rumu. Naše firma jela naplno, dělali jsme soboty, odpolední směny. Prodali jsme tisíce palet,“ řekl Nejedlý. Tuzemák je nejprodávanější lihovina v zemi. Každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je tuzemský rum. Jindřichohradecká likérka vyrobí ročně asi čtyři miliony lahví tuzemáku. Prodává ho v ČR, zčásti na Slovensku. Lahev rumu podle ředitele v obchodech letos zdražila o 20 až 30 korun, kvůli spotřební dani, kterou vláda zvedla u tvrdého alkoholu. „Jsme nad sazbou Rakouska, na úrovni Německa, máme jedny z nejdražších lihovin v Evropě,“ řekl Nejedlý. Na spotřební dani firma loni státu odvedla 335 mil. Kč.
Export stoupl loni likérce o 20,6 procenta. Likérka vyváží pětinu výroby téměř do 40 zemí, z toho do Ruska kolem 60 procent. Loni tam export zvýšila. „Do Ruska vozíme dva kamiony měsíčně, nejvíc jdou na odbyt likéry, sirupy do koktejlů, míchaných nápojů. Příchutě jsou exotické ovoce. Do měsíce budeme stáčet nové příchutě. Je to nový výrobní program, když jsme museli skončit se šumivým vínem,“ řekl Nejedlý. Likérka v roce 2017 ukončila výrobu šumivých vín, přesunula se do Ruska. Firma chystá několik investic. Postaví sklad palet, chce koupit novou linku na stáčení alkoholu za osm mil. Kč. „Máme jednu hlavní a tu musíme při změně lahví dost pracně předělávat. Takhle tam nebudou prostoje. Bude na místě, kde byla linka na stáčení vína,“ sdělil ředitel.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *