Lidé už mohou hlasovat v anketě o Alej roku

Zájemci mohou hlasovat v devátém ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. Vybírat mohou z rekordních 96 nominovaných stromořadí, hlasování končí v první polovině ledna, uvedl v tiskové zprávě za pořadatelské sdružení Arnika Jiří Kaňa. Loni vyhrála dubová alej přátelství na Sokolovsku. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.

„Pro anketu je 96 nominací nový rekord. Velmi nás těší, že lidem na alejích a stromořadí záleží. Také letos se bude volit mezi starobylými i teprve nedávno vysazenými alejemi, kterých neustále přibývá,“ uvedla organizátorka ankety Karolina Kostićová z Arniky. Lidé mohou pro nejoblíbenější alej hlasovat do 7. ledna na webu. Do té doby budou průběžné výsledky utajené, aby neovlivňovaly hlasující. Organizátoři zveřejní konečné výsledky až po překontrolování hlasů. Arnika pak vyhlásí nejoblíbenější aleje a stromořadí celé České republiky i v jednotlivých krajích.
Loni lidé do soutěže nominovali 92 alejí z celé České republiky. Zvítězila dubová alej přátelství na Sokolovsku, kterou teprve loni vysázela stovka rodin ke stému výročí založení Československa. Hlasovalo více než 9000 lidí, pro vítěznou alej jich bylo bezmála 1600.
Známější než anketa Alej roku je obdobná soutěž Strom roku, v níž veřejnost vybírá nejkrásnější strom republiky. Letos titul získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem Vírské přehrady na Žďársku. V anketě hlasovalo více než 16 000 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z devíti krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 4400.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *