Lidé by podle veterinářů měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům

Lidé by při vysokých teplotách, která v posledních dnech zasáhla Českou republiku, měli věnovat podle veterinářů zvýšenou pozornost hospodářským zvířatům i domácím mazlíčkům. Je třeba dbát na jejich dostatečné napájení, větrání a chlazení v chovech. Varují před zanecháním zvířat v autě. Z preventivních důvodů se kontroly veterinářů v tomto období více zaměřují na plnění povinností chovatelů ve vztahu k horkému počasí. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Lidé, kteří budou při současných vedrech cestovat se psy, kočkami či dalšími domácími zvířaty, by podle veterinářů neměli zapomínat na dostatek vody. Hlavně při delších cestách by měli dělat přestávky, nechat zvíře proběhnout a napít. V případě velkého horka je potřeba zvířatům vytvořit štít a chlazení, vhodné jsou například chladicí podložky.

Pokud se stane, že se zvíře přehřeje, je nutné mu podle SVS poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, jeho umístěním do stínu a zjištěním dostatečného přísunu vody. Lidé by také měli vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Pro venčení psů by měli volit především ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Obdobná pravidla platí podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda pro přepravu hospodářských zvířat. „V horkých dnech se doporučuje přepravu směřovat především do brzkých ranních, večerních nebo nočních hodin. Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinku zvířat,“ řekl.*

V chovech hospodářských zvířat je v případě tropických teplot vhodné zvířata zchladit. U pastevně chovaných zvířat, jako jsou především ovce, skot a koně, musí být na pozemku možnost úkrytu před sluncem. Nutné je dostatečné napájení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *