Liberecká potravinová banka rozdělila rekordní množství zboží

Liberecká potravinová banka získala loni pro potřebné rekordních bezmála 220 tun potravin a drogerie, je to zhruba o 65 procent víc než v předcházejícím roce. Potřeba pomoci s koronavirovou pandemií výrazně stoupla. Covidová opatření ale paradoxně pomohla sklady potravinových bank také naplnit, mířily do nich potraviny včetně masa, ovoce a zeleniny, které byly původně určené pro školy, restaurace či hotely, které musely zůstat zavřené. Řekl to ředitel liberecké potravinové banky Josef Vlček.

Potravinová banka v Liberci funguje od poloviny roku 2013, a byla čtvrtou, která v Česku vznikla. Potřeba pomoci podle Vlčka kvůli koronaviru vzrostla, protože řada lidí přišla v souvislosti s pandemií o příjmy. „Je obrovský nárůst při přípravě potravinových balíčků pro rodiny v nouzi a pro seniory. My jsme připravovali v době předkoronavirové pět balíčků týdně, teď těch balíčků připravujeme pět až sedm denně. Ten nárůst je opravdu velký,“ doplnil Vlček. Většinu získaných potravin už také podle něj potřebným rozdělili.

Sklady banky pomáhají naplnit nejen obchody a výrobci, ale se zajištěním zásob trvanlivých potravin pomohli dárci, kteří je nakoupili v rámci listopadové sbírky. V té se podle Vlčka podařilo zajistit 19 tun trvanlivých potravin, jako jsou těstoviny, rýže, mouka, ale také zeleninové či masové konzervy. „Ty rozdělujeme postupně, protože mají dlouhou trvanlivost. Co nám dochází, je trvanlivé mléko, to bychom přivítali,“ řekl. Pokud by chtěl někdo pomoci, nemusí čekat na sbírku, stačí zavolat a potraviny po dohodě dovézt. Kontakty jsou na stránkách banky.

*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *