Letošní úroda vína v Jihoafrické republice bude asi nejnižší za 14 let

Úroda vína v Jihoafrické republice bude v letošním roce podle odhadů nejnižší za 14 let. Může za to sucho a proměnlivé počasí. Vyplývá to ze zprávy organizace Vinpro, která zastupuje více než 2500 pěstitelů a producentů vína v zemi. JAR je osmým největším producentem vína na světě. Podle odhadů by letošní sklizeň měla klesnout o 1,4 procenta z loňských 1,238 milionu tun. Bude tak nejnižší od roku 2005.

Podle neziskové společnosti zaměřené na jihoafrický vinařský průmysl SAWIS má úroda činit 1,226 milionu tun. Kvalita vína by však měla být letos dobrá, protože menší plody obvykle mají větší koncentraci chutí. Vinařský průmysl přispívá k hrubému domácímu produktu země 36 miliardami randů (57,2 miliardy Kč). Vinařské oblasti jsou velkým lákadlem pro turisty a nacházejí se hlavně v pobřežní provincii Západní Kapsko, napsala agentura Reuters.
Slabší sklizeň v JAR přichází poté, co globální produkce vína vzrostla loni na téměř rekordní maximum a prudce oživila po slabé sklizni v předchozím roce. Spotřeba vína však přestala růst, uvedla minulý měsíc Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno OIV.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *