Letošek je Mezinárodním rokem zdraví rostlin

Letošní rok je podle usnesení valného shromáždění OSN Mezinárodním rokem zdraví rostlin. Státní instituce připravují řadu osvětových akcí o rostlinolékařství. Na jaře bude v Římě konference ministrů zemědělství, která má schválit novou celosvětovou strategii ochrany zdraví rostlin do roku 2030. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka s tím, že předloni spotřeba přípravků na ochranu rostlin aplikovaných na zemědělskou půdu klesla meziročně o devět procent.

Podle Fialky není kvůli ztrátám způsobeným škodlivými organismy využito až 40 procent světové sklizně surovin pro výrobu potravin. Ročně tak ztráty vlivem rostlinných chorob činí 220 bilionů amerických dolarů, vlivem invazních škůdců pak kolem 70 bilionů dolarů. Další třetina použitelných potravin pak padne jako oběť světovému plýtvání. ČR je však podle něj na světové špičce z hlediska ochrany, pokud nenastane nějaký kalamitní stav. V ČR se budou letos zdůrazňovat také národní témata, jako je kůrovcová kalamita, přemnožení hraboši, ale také omezování dostupnosti přípravků na ochranu rostlin kvůli přísnějším požadavkům na ochranu zdraví lidí a životního prostředí. Podle zástupců státu s tím souvisí omezení běžné ochrany rostlin a rostoucí rizika vzniku rezistence u škodlivých organismů k účinným látkám. Podle Fialky se úřad soustředí mimo jiné na ochranu vod před zbytky pesticidů, stát také v rámci kofinancovaného evropského rozvojového programu podporuje omezené používání pesticidů na zhruba 26 tisíc hektarech zemědělské půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down