Lesy ČR zvýší zalesnění skoro o třetinu na rekordních 21 000 ha

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos hodlá zalesnit rekordních 21 000 hektarů holin. Proti loňskému zalesnění 16 000 hektarů to představuje nárůst o 31 procent. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů. Uvedlal to mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR patří téměř polovina lesů v ČR. Jarní výsadby již začaly.

Na letošní zalesnění státní podnik a jeho smluvní partneři použijí kolem 85 milionů sazenic stromků, zatímco loni vysázeli 74 milionů stromků. „Při obnově lesa používáme směs dřevin, která odpovídá místním podmínkám. Listnáče v obnově tvoří 67 procent, jehličnany 33 procent,“ uvedla mluvčí. U přibližně 3500 hektarů podnik použije přirozenou obnovu, kdy na připravenou plochu nechají lesníci nalétnout semena z již vzrostlých stromů takzvaného mateřského porostu.
V nových výsadbách v nižších polohách podle Jouklové dominuje se čtvrtinovým podílem dub. Ve středních polohách především buk s 20 procenty a dále borovice a javor, každý druh s asi osmi procenty. Dále státní lesníci sázejí lípu, olši, modřín, jedli, douglasku, třešeň, topol. Smrk má významnější zastoupení především v chladnějších a vyšších polohách, a to zhruba 19 procent. „Druhově i věkově pestré porosty budou odolnější vůči klimatické změně a současně zajistí dostatečnou produkci dřeva,“ uvedla mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *