Lesy ČR vypsaly náhradní lesnické tendry za čtvrt miliardy

Státní podnik Lesy České republiky vypsal náhradní lesnické tendry v hodně 241 milionů korun. Týkají se dvou územních jednotek, na nichž podnik v minulém tendru 2020+ nikoho kvůli finančně nevýhodným nabídkám nevybral a soutěže zrušil. Zájemci mohou nabídky podat do 24. března. Řekla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V tendru 2020+ v celkové hodnotě sedm miliard korun podnik rozděloval lesnické práce na následujících pět let na zhruba pětině svého území. Z 54 soutěžených jednotek dosud uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 50 jednotkách. U dvou jednotek se tendr opakuje. U dvou jednotek nemohou Lesy ČR zatím smlouvy podepsat, protože po námitce účastníka běží správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

První opakovaný tendr se týká jednotky Blatná ráz na Třebíčsku s hodnotou prací 191 milionů korun. Jde o takzvanou kalamitní jednotku, kde vítěz bude pouze těžit a provádět pěstební práce. Vytěžené dřevo si zobchodují Lesy ČR. Druhá soutěž je na jednotce Buková na Rakovnicku s hodnotou prací 50 milionů korun. Jde o takzvanou komplexní zakázku, kde vítězná firma těží, provádí pěstební práce i se dřevem obchoduje. Vítězové tendrů budou na obou jednotkách hospodařit do konce roku 2024.

Nejvíce smluv z 50 uzavřených kontraktů zatím získala skupina PETRA, a to osm. Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s pěti podepsanými kontrakty umístily společnost Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Po čtyřech jednotkách podepsaly RM FOREST lesní společnost, společnost Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *