Lesy ČR si vymění s Vojenskými lesy a statky desetitisíce hektarů

Lesy ČR (LČR) získají právo hospodařit na 32 495 hektarech pozemků, které doposud patřily Vojenským lesům a statkům ČR (VLS ČR). Ty dostanou od LČR 41 010 hektarů. Výměna má pomoci v boji s kůrovcem. Souhlas s výměnou pozemků včera udělila vláda. Sdělilo to Ministerstvo zemědělství.

Lesy ČR vlastní téměř polovinu lesních pozemků v republice. Od vojenských lesů, které spadají pod Ministerstvo obrany, nyní získají pozemky po celé republice, převážně pak ve výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. „Tato oblast sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a dalšími územími v příhraničí, právě proto je tam důležité zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu. Výměnou mezi LČR a VLS ČR se sníží roztříštěnost majetků a vytvoří nový přímo řízený lesní závod LČR, který bude schopen operativněji a vlastními kapacitami obnovovat a chránit les,“ uvedl mluvčí zemědělského úřadu Vojtěch Bílý. Vojenské lesy pak dostanou lesní pozemky přiléhající zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště. Převod začne platit od letošního července, bude bezúplatný. Deník Právo informoval, že převod byl utajovaný do poslední chvíle, což ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci po jednání vlády odmítl, jde podle něj o transparentní transakci. Přípravy podle něj začaly na konci minulého roku na úrovni vedení státních podniků, ministři pak budou na konci letošního roku vládě předkládat informace o vypořádání vztahů. „Nic se neprodává, nikdo se nezbavuje žádného majetku, jde pouze o větší efektivitu při správě státního majetku,“ dodal ministr.*

Komentáře ke článku 1

  • LČR versus VLS po směně pozemků u Brna

    Gratuluji tímto způsobem všem zemědělcům, jejichž plnosti sousedí s hranicí nově vzniklého vojenského prostoru, táhnoucího se nyní od Brna až po Prostějov. Pro agrárníky, jež se v tomto tématu neorientují, to znamená, že v tomto úseku v nejbližší době zaniknou honitby, doposud precizně fungující jako filtr, a to masivní, který zamezoval pronikání černé, vysoké a jiné,, přemnožené“ zvěře, směrem na jih a východ jižní Moravy, potažmo do velkých, širých lánů Hané. Ptáte li se proč, je to velmi jednoduchá odpověď. Tyto honitby byly doposud, ve správě LČR, a LČR je úspěšně a celkem lukrativně pronajímala movitým zájemcům, kteří za svoje ne malé roční nájemné, slovili, dle platných předpisů, velmi solidní počet zvěře, pokoušející se z těchto lesů projít do polí a spást do podzimu co se dá. Bez jakýchkoliv pochyb, velice masívní hráz, ale i tak jsou média stále plná nářků agrárníků, postižených škodami zvěří. V honitbě pronajaté od LČR, si lovec za roční poplatek za povolenku k lovu, odnesl veškerou ulovenou zvěř bez dalších poplatků a podobně , a o to víc se snažil lovit, to je model zavedený u LČR. ALE u nového hospodáře, VLS zaplatíte povolenku a vše co ulovíte, vše VLS musíte odevzdat, takže VLS jistě přetáhnou většinu lovců, doposud na výše uvedeném prostoru lovících, aby pokračovali v intenzivním lovu u nich dále, za podmínek stanovených ve VLS, to je, zaplať, ulov a vše odevzdej. Odpovězte si na to sami. Pro hrubý obrázek, jedná se o cca 31000 ha, honitba má v průměru 1000 ha, v honitbě je v průměru minimálně 10 lovců, jeden lovec v průměru ročně sloví 10 ks vysoké, černé atd, jednoduše spočteno. Nic víc nic míň. Takže pokud VLS zůstane u svého zkostnatělého a vskutku nepochopitelného systému, zaplať a odevzdej, pánbůh s vámi agrárníci.
    Hodně, ale hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *