Lesy ČR mají v Praze novou muzejní expozici, reagují v ní na kalamitu kůrovce

Státní podnik Lesy České republiky dnes otevřel v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné novou stálou expozici o své činnosti. Prezentují v ní obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která od roku 2018 ničí lesy v České republice. Nová expozice nahradila v muzeu dočasnou instalaci státního podniku, která vznikla před pěti lety. Uvedla to mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Expozice pod názvem Lesy pro budoucnost se skládá ze dvou částí. „V první stálé představujeme naše programy související se založením i ochranou nově vysazených lesů. Druhá část dává příležitost aktuálním tématům, jako je teď například jihomoravská oblast Soutoku,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lidé by návštěvou expozice měli porozumět současné proměně lesů a vidět, co lesníci pro obnovu lesů dělají. Ukáže jim to, jak budou vypadat lesy, které státní lesy vysazují na mýtinách po kůrovci. Lidé se budou moci virtuálně podívat do šesti lokalit na podobu lesů za dvacet až třicet let. Lesy ČR také v expozici prezentují různé programy, například na návrat vody do lesů a krajiny či na návrat koní pro šetrné hospodaření v nepřístupném terénu. Ukazují i program Vracíme sovy lesu, který je zaměřený na podporu populace sov coby přirozených predátorů přemnožených hrabošů likvidujících kořínky nově vysazených stromků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *