Lesy ČR chtějí debatu o budoucnosti lužních lesů u Dyje

Lesy ČR chtějí s veřejností – odborníky i laiky debatovat o budoucnosti lužních lesů u Dyje, kde hospodaří. Podle státního podniku je třeba si vyjasnit, co je nutné a možné. Připraví proto webové stránky s možností debatního fóra. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje se přezdívá Moravská Amazonie, podle některých odborných společností ji stát spravuje především jako zdroj dřeva.
Lesy ČR otevírají k tématu program Soutok všem. „O Soutoku je třeba mluvit – veřejně, otevřeně a společně. Vyjasnit si se všemi relevantními subjekty, lesními hospodáři, ekology i občany, co je nutné a možné,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Podle něj je zásadní i debata s místními iniciativními spolky a lidmi. „Domnívám se totiž, že krásy této unikátní říční krajiny jsou tady pro všechny. Nejen pro úzce zaměřené zájmové skupiny s vlastními vyhraněnými zájmy, ale opravdu pro všechny. Proto otevíráme diskusi,“ uvedl ředitel.
Některé odborné společnosti chtějí lužní lesy podél dolních toků řek Moravy a Dyje důsledněji chránit, osm jich už dříve ohledně toho podepsalo společné prohlášení. „Situace v Moravské Amazonii je skutečně tristní. Státní podnik Lesy ČR tu na státní půdě dlouhodobě a systematicky likviduje přírodní hodnoty, které zákony stejného státu výslovně chrání,“ uvedl tehdy předseda České společnosti entomologické David Král. Lesy ČR kritiku odmítají. Dnešní lužní lesy na soutoku jsou podle nich výsledkem více než třistaletého lesnického hospodaření.*

Komentáře ke článku 1

  • Tomáš

    O čem tady chtějí Lesy ČR debatovat? 30 let tady vznikaj holoseče a drancovaní úžasného lesa pokračuje vesele dál. To že tu následně rozemelou půdu a pařezy na prach jak na poli mi už přijde v této unikátní oblasti dosti za hranou. No jo, finanční ztráty z kůrovce se musejí někde dohnat. Nějaká ochrana tu měla být dávno. Nikdo neříká, že se tu musí přestat těžit dřevo, ale tímto způsobem, že tu zůstane po těžbě spálená zem a vydrancovaná plocha? To opravdu nejde. Přijde mi velmi trapné teď otevírat nějakou diskuzi v režii Lesů ČR, když jediným jejich cílem je vytěžit a zbohatnout nad kvalitním tvrdým dřevem v oblasti Soutoku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *