Lesníci Vysočiny žádají od kraje na hospodaření přes 74 mil. Kč

Lesníci na Vysočině, kteří se delší čas potýkají s kůrovcovou kalamitou, požádali letos kraj o dotace na své hospodaření za víc než 74 milionů korun. V krajském programu se sešlo přes 1000 žádostí. Vyplývá to z materiálu, který projednala rada kraje. Žadatelé, kteří dodrželi nastavené podmínky, by měli uspět, peníze má kraj ve svém fondu strategických rezerv, řekl radní Martin Hyský.

„Předpokládám, že zastupitelstvo rozhodne, aby se ty peníze použily. Rada to určitě doporučí, já budu jednoznačně pro,“ řekl Hyský, který má na starosti i lesní hospodářství. Radní kraje dnes projednali prvních 99 žádostí za 8,6 milionu korun.
Dotační program Hospodaření v lesích 2020 schválilo krajské zastupitelstvo v únoru. Lesníci z něj mohou dostat příspěvek například na zalesňování a ochranu mladého lesa. Od 16. března do 16. dubna přišlo 1277 žádostí o dotaci, některé ale byly duplicitní. Po jejich vyloučení eviduje kraj 1086 žadatelů o příspěvky v celkové částce 74,6 milionu korun.
Na řešení kůrovcové kalamity a sucha vyčlenili v březnu krajští zastupitelé 70 milionů korun z peněz, které zůstaly z loňského hospodaření kraje. Dalších asi 18 milionů korun má kraj z minulého roku, kdy na stejný účel uvolnil 100 milionů korun. Krajský program pro lesní hospodáře se vloni otevřel dvakrát, celkem v něm bylo rozděleno přes 81 milionů korun.
Lesy na Vysočině patří mezi nejpostiženější kůrovcovou kalamitou v Česku. Podle lesníků kalamita pokračuje. Hospodaření jim teď kromě sucha a kůrovce ztěžují i opatření proti šíření koronaviru. Například prodej dřeva z jihlavských městských lesů se tento měsíc zhoršil kvůli omezení pracovníků jezdících přes hranice. Rakouský odběratel kulatiny kvůli potížím pendlerů přerušil výrobu na své pile.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *