Lesníci vítají současné chladné počasí, pomůže zamezit šíření kůrovce

Lesníci vítají současné chladné počasí. Pomůže jim omezit šíření kůrovce. Díky chladnému počasí by se mělo první kůrovcové rojení pravděpodobně posunout na přelom dubna a května. "Dá se tedy odhadovat, že tři kůrovcové generace letos nebudou," řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jejich hlavní prioritou je likvidace kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka.

Lesníci upozorňují, že důležitý bude i další vývoj počasí v kůrovcové sezoně, zda nepřijde velký teplotní zlom směrem nahoru. „To by zrychlilo rojení a výrazně by se zvýšil počet napadených stromů,“ uvedla mluvčí. V zimě lesníci vyhledávali, káceli a asanovali kůrovcem napadené dříví.
Rojení kůrovce začíná za slunečných dnů při teplotách nad 20 stupňů Celsia. Vlhko a déšť ale rojení odkládá nebo přerušuje. „Například na konci března sice byly teploty, které podmínky splňovaly, ale zaznamenali jsme jen jednotlivé přelety lýkožroutů, nešlo o rojení,“ řekla Jouklová. Doplnila, že v případě extrémních teplot nad 30 stupňů se objevují i takzvané sesterské generace kůrovce, takže i při dvou klasických generacích může být napadené množství stromů velmi vysoké.
Kladně hodnotí lesníci i uplynulou zimu s dostatkem srážek. „Po dlouhé době půjde vegetace do rašení s dostatkem vláhy. Současné sněhové a dešťové srážky doplní i zbytek vláhy. Loni ještě v dubnu bylo velké sucho a teprve květen přinesl zlom,“ uvedla mluvčí. Díky dostatku vláhy se lépe ujímají i sazenice obnovovaných lesů.
S dostatkem vláhy se zlepšuje i kondice stromů, které jsou pak schopné lépe odolat kůrovci. Pokud je ale množství kůrovců velmi vysoké, jako například nyní na Vysočině nebo v severních Čechách, tak se ani stromy v lepší kondici náporu lýkožrouta většinou ubránit nedokážou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *