Kvůli obchodní válce s Čínou Trump podpoří farmáře 15 miliardami dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa poskytne 15 miliard dolarů (téměř 344 miliard Kč) jako výpomoc zemědělcům, jejichž produkty mohou být postiženy zostřující se obchodní válkou s Čínou. Jak má balíček pomoci vypadat, se ale blíže nevyjádřil. Američtí farmáři, kteří jsou hlavní voličskou skupinou Donalda Trumpa, patří k těm, které obchodní válka zasáhla nejhůře. Sójové boby jsou nejcennějším americkým zemědělským exportním artiklem a dodávky do Číny v loňském roce spadly na nejnižší úroveň za 16 let, upozornila agentura Reuters.

Ministr zemědělství Sonny Perdue v pátek uvedl, že Trump ho požádal o vypracování plánu, který by americkým farmářům pomohl vyrovnat se s těžkým dopadem obchodní války mezi USA a Čínou na zemědělství. Jde o druhé kolo pomoci, loni jeho ministerstvo schválilo plán kompenzací nižších cen zemědělské produkce a ztráty odbytu, které jsou důsledkem obchodních sporů s Čínou a dalšími státy, a to ve výši 12 miliard dolarů.
Cla neplatí čínská vláda ani firmy se sídlem v Číně. Hradí je dovozci čínského zboží, obvykle americké společnosti nebo zahraniční podniky registrované v USA. V pondělí Čína oznámila, že uvalí vyšší cla na dovoz řady zboží z USA včetně zmrazené zeleniny. Loni Peking zavedl cla na dovoz americké zemědělské produkce, kromě jiného sójových bobů, čiroku nebo vepřového masa.
Přestože zemědělci do značné míry Trumpa podporují, mnozí vyzývají k okamžitému konci obchodního sporu, který vedl ke zhoršení úvěrových podmínek a kvůli němuž stouplo zadlužení sektoru na nejvyšší úroveň za celá desetiletí.
Trump v pátek slíbil vykupovat produkty amerického zemědělství, které Čína běžně dováží, a dávat je chudým zemím ve formě humanitární pomoci. To se ale nelíbí Kanadě. „Zdá se to snadné, ale není jednoduché provést to správným způsobem. Může to způsobit určité narušení trhu, a právě tomu se chceme vyhnout,“ uvedla kanadská ministryně zemědělství Marie-Claude Bibeauová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *