Kutnohorští vinaři připraví kvůli covidu na sv. Martina méně vína

Kutnohorští vinaři připraví na letošní svátek svatého Martina méně mladého vína. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli níž není možné pořádat tradiční hromadné akce. Celkově byla letos úroda vína slabší než v minulých letech, řekl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

„Žádné akce letos asi nebudou, ale i tak připravujeme mladá vína. Budou se vydávat v prodejně, aby si je každý mohl ochutnat doma,“ uvedl Rudolfský. Společnost uvede na trh kolem 2000 lahví mladých vín, obvykle jich bývá třikrát více. Důvodem je nejistý odbyt vzhledem k pandemii a omezením, která s ní souvisejí.

Vinné sklepy Kutná Hora hospodaří na 54,5 hektaru viničních ploch, letos sklidily 50 tun hroznů. V jiných letech byla sklizeň i pětkrát vyšší. Výnosy se letos snížily kvůli chladnému a deštivému počasí v červnu. Podle Rudolfského spadlo velké množství srážek, které poznamenalo kvetení révy. „Už v tom květu jsme přišli o padesát procent úrody. Počasí nám v letošním roce zkrátka moc nepřálo, takže sklizeň je o mnoho nižší,“ uvedl Rudolfský. Kvalita hroznů je podle něj průměrná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *