Koně budou smět na závody jenom s očkováním proti herpesviru

Koně budou smět na přehlídky, výstavy, závody a podobné akce pouze, když budou očkováni proti herpesviru EHV-1. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Virus způsobuje chorobu rhinopneumonii, která postihuje dýchací systém, ale může způsobit i nervové onemocnění, jež se může projevit obrnou nervů. Zasahuje také reprodukční orgány a může vyvolat předčasné potraty. Koně by se proto měli očkovat jednou za půl roku.

„Kvůli šíření virulentního kmene viru například zrušila Mezinárodní jezdecká federace konání jezdeckých akcí v deseti evropských zemích. SVS tato preventivní opatření jezdeckých organizací podporuje. V reakci na situaci upravuje podmínky pro svody koní o povinnost platné vakcinace proti této nákaze,“ uvedl mluvčí. Podle Karla Daniela z Komory veterinárních lékařů ČR stojí samotná vakcína kolem 500 korun, chovatelé budou ale muset počítat s vyššími výdaji za veterinární úkon, cestu a čas, který veterinář se zvířetem stráví.

„Musím s tím souhlasit,“ řekl k nové povinnosti prezident Asociace svazů chovatelů koní ČR Jaroslav Dražan. Podle něj se tak budou muset očkovat například kobyly při svodu u zápisu do plemenných knih, aby se na místě v principu nepromořovaly. Největší problém u této choroby vidí právě u kobyl kvůli potraceným hříbatům. Problémem u herpesvirů je jejich zůstávání v organismu.

„Nákazovou situaci nadále bedlivě sledujeme. V případě, že by došlo k jejímu významnému zhoršení, jsme připraveni přijmout další opatření proti šíření nákazy,“ uzavřel ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Nové nařízení platí podle veterinářů prakticky ihned. Krajské veterinární správy o něm ví, budou ho zařazovat mezi podmínky konání nejrůznějších koňských akcí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *